ASÜ’de, Türkçeye Dikkat Çeken Yeni Bir Uygulama Başladı

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, medeniyet inşası iddiasına olan bir toplumunun, kendi dilini çok iyi kullanması gerektiğini belirtti.

ASÜ’de, öğrencilerin Türkçe ve dil konusunda daha duyarlı bireyler olmalarına katkı sağlamak için yeni bir uygulama başlatıldı. Tüm okulların giriş kapısına konulacak bir Türkçe Sözlükle, dil konusuna ilgi çekmeyi arzu ettiklerini kaydeden Rektör Şahin, “Deneme uygulamamız Fen-Edebiyat Fakültesi’nde başladı. Hızlı şekilde tüm okulların girişine sözlükler konulacak. Kendi dilimizi çok iyi bilmemiz gerekiyor. Dönemimizde yabancı dil ve özellikle de İngilizce çok önemli. Mutlak suretle İngilizceyi çok bilmemiz gerekiyor ama kendi dilimizi de unutmamamız lazım. Dil becerisi konusunda bir ilgi oluşturmak arzusundayız. Gençlerin okul giriş- çıkışlarında sözlüğü karıştırıp birkaç kelime daha öğrenmesine katkı sunmak, bizleri mutlu eder” dedi.

Şahin, herkesin mutlaka bir Türkçe Sözlüğü olması gerektiğini de belirterek, “İddiası olan bir uygarlık merkezi olmak ve bir medeniyet havzası inşa etmek istiyorsak, bu işin temeli dildir. Önce kendi dilimizi çok iyi bileceğiz, sonra mutlaka yabancı dilleri de öğreneceğiz” dedi. 

14068