Asıl Sorun Suyun Azlığı Değil, Adaletsiz Dağılımıdır

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği tarafından, “Dünya Su Günü” münasebetiyle “Su ve İnsan” konulu bir panel düzenlendi. Etkinlikte; su, kaynaklar, kaynakların değerlendirilmesi, dünyada, Türkiye’de ve Aksaray’da durum gibi konular ele alındı.

Toplantının açılışında kısa bir selamlama konuşması yapan AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, isimlerin önemli olduğunu belirtti ve çeşitli coğrafyalarda “su” ifadesinin, suyun akış ve bulunuş biçimlerine göre değiştiğini kaydetti. Arapların suya “ab” dediğini ve bu ifadenin bir şaşırma anlamına geldiğini kaydeden Aydoğdu, “Çünkü o bölgede suyu görmek şaşırtıcıdır. Türkler ise “su” ifadesini kullanıyor. Bu, bölgedeki akarsu ve nehirlerin sakin ve dingin bir şekilde akmasıyla ortaya çıkan bir ifade. Batı coğrafyalarında ise su ifadesinde, genel manada içinde baskın bir harf olan “r” bulunuyor. Çünkü oralarda su, coşkun ve bir çağlayan şeklinde akıyor...” dedi. Fransız felsefesinde su üzerine kitapların dahi yazıldığına dikkat çeken Aydoğdu, şöyle devam etti: “Bizde de şiirler yazılmıştır. Fuzuli’nin ‘Su Kasidesi’ var mesela, ‘Başını taştan taşa çalar, gezer avare su’ şeklinde biter. Sanırım bu panel, suyun avare gezmemesi adına düzenliyor...” Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hacı Murat Yılmaz da panelin açılışında bir konuşma yaparak, ASÜ hakkında kısa bilgiler aktardı. Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semih Ekercin ise panelin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti ve su konusunun etraflı şekilde tartışılacak olmasının önemine vurgu yaptı. Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Afşin de dünyada 2 milyar insanın temiz suya ulaşamamasının ve 4.3 milyar insanın da sağlıklı bir şebeke sistemine sahip olmamasının ciddi bir sorun anlamına geldiğini belirterek, “Aslında su probleminin temel sebebi suyun azlığı değil, adaletsiz dağılımıdır. Bu konu üzerine eğilmek gerekiyor” dedi. 

Yapılan açılış konuşmalarının ardından İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Yüzer moderatörlüğündeki panele geçildi. Panelde İÜ Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Hatice Gürdal ve Prof. Dr. Nergis Erdoğan ile ASÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Afşin sunumlarını gerçekleştirdi. 

7033