Teslimiyet, Paylaşma, Dayanışma… Kurban Bayramı Kutlu Olsun

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, dayanışma, teslimiyet, tevazu ve paylaşma gibi insani ve imani değerlerin zirveye çıktığı bir zaman dilimi olan Kurban Bayramının, hem bireysel hem de toplumsal bakımdan müstesna bir dönem olduğunu söyledi.

Rektör Şahin, yazılı bir basın açıklamasıyla Kurban Bayramını kutladı. Kurbanın Allah’a yaklaşma ve sadakat gibi manevi dünya ile doğrudan ilgili anlamlarının ötesinde, toplumsal ve sosyal bağlamda da son derece derin bir muhteva içerdiğini söyleyen ASÜ Rektörü, böylesi özel bir iklime kavuşmanın büyük mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Dayanışma ve yardımlaşmanın aziz milletin içselleştirdiği kadim bir kültür olduğunu ve bu kültürün toplumu güçlü kıldığını dile getiren Şahin, “Kurban, hiç kuşku yok ki ibadet bağlamında bireylere çok büyük manevi değerler kazandırıyor. Bununla birlikte Kurban, toplumsal bakımdan birliğe, beraberliğe, paylaşmaya, nezakete, sevgiye ve dayanışmaya doğrudan temas ediyor, birlikte yaşamak kültürünü geliştiriyor, insanları eş bir duyguda buluşturuyor ve sosyal yapıyı güçlendiriyor. Bu güzel günler kulluk bilincine varma, sımsıkı bağlarla kardeşliği yaşatma, maddi ve manevi olarak arınma özellikleriyle de kalplerde huzura vesile oluyor” dedi. Böylesi güzel günlere erişmenin mutluluğunu yaşadıklarını, ancak pandemi süreci münasebetiyle herkesin daha duyarlı ve açıklanan kurallara tam riayet etmesinin son derece önemli olduğunu da vurgulayan Rektör Şahin, “İbadetlerimizi yerine getirirken içinden geçtiğimiz sürecin hassasiyetini de muhakkak göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Devletimizin bu konuda aldığı önlemlere bizler de duyarlılık göstermeli ve hijyen, maske, sosyal mesafe kurallarını harfiyen uygulamalıyız” dedi.

Şahin, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Tüm milletimizin, İslam Âleminin ve çalışma arkadaşlarımızın Kurban Bayramını en içten dileklerimizle tebrik ediyor; sağlık, huzur ve esenlik içinde yeni bayramlara kavuşmayı diliyoruz.” 

2665